ІНАВАЦЫЙНАЯ ДЗЕЙНАСЦЬ

РЭСПУБЛІКАНСКІ ІНАВАЦЫЙНЫ ПРАЕКТ
"Укараненне мадэлі фарміравання культуры міжасобасных зносін дзяцей дашкольнага і школьнага ўзросту на праваслаўных традыцыях і каштоўнасцях беларускага народа ва ўмовах дзяржаўнага двухмоўя"

Навуковыя кансультанты:

Лукашанец Аляксандр Аляксандравіч-першы намеснік дырэктара па навуковай рабоце дзяржаўнай навуковай установы "Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі", акадэмік, доктар філалагічных навук, прафесар;

Кадол Фёдар Уладзіміравіч-загадчык кафедры педагогікі ўстановы адукацыі " Гомельскі дзяржаўны універсітэт ім. Ф. Скарыны", доктар педагагічных навук, прафесар;

Фінькевіч Людміла Уладзіміраўна – дацэнт кафедры агульнай і дзіцячай псіхалогіі ўстановы адукацыі "Беларускі дзяржаўны педагагічны універсітэт імя Максіма Танка", кандыдат псіхалагічных навук, дацэнт;

Папова Таццяна Яўгенаўна-старшы выкладчык кафедры педагогікі і прыватных методык ДУА "Гомельскі абласны інстытут развіцця адукацыі", магістр педагагічных навук;

Бройка Аляксандр Васільевіч-дырэктар грамадскага аб'яднання»Цэнтр праваслаўнай асветы прападобнай Еўфрасінні Полацкай".

Удзельнікі праекта:

Выхаванцы ўстановы дашкольнай адукацыі, бацькі выхаванцаў і асобы іх замяшчаюць; педагагічныя работнікі ўстановы дашкольнай адукацыі; сацыяльныя партнёры.

Мэта праекта:

павышэнне ўзроўню культуры міжасобасных зносін выхаванцаў на праваслаўных традыцыях і каштоўнасцях беларускага народа ва ўмовах дзяржаўнага двухмоўя ў сучаснай адукацыйнай прасторы.

Задачы інавацыйнага праекта:

1. Вызначыць аптымальныя варыянты і параметры ўзаемадзеяння ўстаноў і арганізацый (органаў дзяржаўнага кіравання і кіравання адукацыі, устаноў адукацыі, сям'і, структур Беларускай Праваслаўнай Царквы, грамадскасці) у рэалізацыі задач павышэння ўзроўню культуры міжасобасных зносін выхаванцаў на праваслаўных традыцыях беларускага народа ва ўмовах дзяржаўнага двухмоўя.

2. Выхоўваць у дзяцей дашкольнага ўзросту пачуццё любові да Айчыны, сацыяльнай адказнасці і маральнага абавязку, чалавекалюбства і міласэрнасці з выкарыстаннем рэгіянальнага кампанента, веды мясцовых святых і святынь, на аснове любові да малой радзімы.

3. Развіваць камунікатыўную культуру суб'ектаў адукацыйнай прасторы, якая забяспечвае камунікатыўную і конфликтологическую кампетэнтнасць асобы, як умова канструктыўнага рашэння складаных сітуацый міжасобасных ўзаемадзеяння ў полікультурнай асяроддзі ва ўмовах дзяржаўнага двухмоўя.

4. Распрацаваць метадычныя рэкамендацыі па забеспячэнні пераемнасці ў рэалізацыі праграм духоўна-маральнага выхавання навучаюцца розных прыступак адукацыі.

5. Стварыць метадычныя і інфармацыйныя рэсурсы для вучэбна-метадычных комплексаў новага пакалення па рэалізацыі праграмнага зместу духоўна-маральнага выхавання дзяцей дашкольнага ўзросту.