Аб установе

Ліцэнзія на ажыццяўленне адукацыйнай дзейнасці

ПАВАЖАНЫЯ НАВЕДВАЛЬНІКІ! Звяртаем Вашу ўвагу, што на тэрыторыі ўстановы арганізаваны рэжым забеспячэння бяспечнага знаходжання выхаванцаў.

разгарнуць » / « згарнуць

Упершыню спецыяльны дзіцячы сад №51 г. расчыніў свае дзверы ў лістападзе 1984г.ён быў пабудаваны па праекце спецыяльнага саду, які меркаваў наяўнасць наступных кабінетаў: у кожнай групе асобны кабінет настаўніка-дэфектолага, кабінет для масажу, водных працэдур, физио і працэдурны кабінеты.

Былі адкрыты 6 маўленчых груп (з іх 1 група для дзяцей з заіканнем) і 4 групы для дзяцей і з інтэлектуальнай недастатковасцю.

Першым загадчыкам дзіцячага сада была Шчарбук Людміла Канстанцінаўна, метадыстам-Краўцова Людміла Мікалаеўна, неўзабаве яе замяніла Крылова ж. п., загадчык гаспадаркі - Дэкола Валянціна Васільеўна. На іх плечы лягла нялёгкая праца. Клопатаў было шмат. Яшчэ б! Трэба падрыхтаваць установу да прыёму дзяцей, падабраць абслугоўваючы персанал, настаўнікаў-дэфектолагаў, выхавальнікаў, абставіць групы мэбляй, цацкамі. Нарэшце, усё гэта зроблена.У сценах гэтага будынка загучалі дзіцячыя галасы.

Ля самых вытокаў развіцця дзіцячага садка стаялі педагогі-энтузіясты: настаўнікі-дэфектолагі Пашкевіч в. д, Будзько Н.А, Стодольнік з. В., Мацукевіч г. і, Юкаева м. і, Рымша н. М, Сапега Г. А, Варанчак М. М., Астроўская Ч. К.. і выхавальнікі: Касьян н. Д., Лапаціна л. с., Кунда Л. А., Грыцкевіч м. п., Хлобукіна Н. А., Тапільская Т. і., Янкоўская л. і., Янукевіч з. і., Крылова ж. п., Шчарбацэвіч Л. М., Сопельняк т. м., Ванечкіна і. і., і інш.). Медыцынскай сястрой працавала шукала Н.м.. Нязменным музычным кіраўніком на працягу ўсіх гадоў існавання саду працуе Шиковецкая е. в. Усе групы былі з 24-гадзінным знаходжаннем дзяцей. У такім рэжыме дзіцячы сад функцыянаваў да сярэдзіны 90-х.

У 1997г. была праведзена рэарганізацыя з мэтай паляпшэння ўмоў для знаходжання дзяцей у дзіцячым садзе і працы спецыялістаў. Былі адкрыты тры класы і дзве групы для дзяцей з інтэлектуальнай недастатковасцю, адна група для дзяцей з затрымкай псіхічнага развіцця. Змяніўся склад педагагічнага калектыву: метадыстам стала Русіна м. і., настаўнікамі–дэфектолагамі класаў сталі: Мацукевіч г.і., Пашкевіч в. д., Гайдай я. а., Бужынская н. а.

Выхавацелямі прыйшлі працаваць: Гарбуз О. П., Гарбуз н. П., Парфенка е. п., Дзямідчык н. Г., Багданава і. Н., Дзерман і. Н., Аскальдовіч н. М. і інш.

У 2003 годзе загадванне дзіцячым садам прыняла Русіна Марына Іванаўна, метадыстам прызначылі Бужынскі Н.а.

У 2005 годзе ў сувязі з адкрыццём спецыяльнага дзіцячага садка №45 для дзяцей з інтэлектуальнай недастатковасцю з СДС № 51 былі выведзеныя класы і групы для дзяцей гэтага профілю. З гэтага года профіль груп змяняецца зноў: сем груп для дзяцей з ТНР і тры для дзяцей з цяжкасцямі ў навучанні. У гэтым жа годзе метадыстам прыйшла працаваць Стеценко л.Ф. у 2009 годзе спецыяльны дзіцячы сад стаў юрыдычнай асобай.

Сёння наш дзіцячы сад гэта цёплы і ўтульны дом для 120 дзетак. Гэта дом, дзе гучаць смех, песні, вершы і казкі, дзе несмолкаем музыка і ключом б'е дзіцячая і Дарослая творчасць.
А галоўнымі памочнікамі ў няпростай працы педагогаў з'яўляюцца бацькі выхаванцаў, якія сваім непасрэдным удзелам у жыцці дзіцячага садка дапамагаюць яму заставацца светлым, радасным і добрым домам для дзяцей.

Аб нашым дашкольнай установе ведаюць у горадзе і вобласці, наш дзіцячы сад памятаюць выпускнікі, да нас ідуць вучыцца педагогі з іншых дашкольных устаноў. Усё гэта сведчыць аб паўнакроўным творчым жыцці дзіцячага садка, гэта нашы поспехі, якія непарыўна звязаны з упартай працай яго супрацоўнікаў – ветэранаў і моладзі.

Поўная назва УА

Структура УА

Рэжым працы УА

Задачы і функцыі УА

Кантактная інфармацыя

Тэлефоны "гарачых ліній", тэлефоны даверу і даведачных службаў

Наш герб, сцяг і гімн

Ад прадзедаў спакон вякоў нам засталася спадчына;
Памiж сваiх i чужакоў яна нам ласкай матчынай.
Аб ёй мне баюць казкi-сны, вясеннiя праталiны
I лесу шэлест верасны, i ў полi дуб апалены.

Аб ёй мне будзiць успамiн на лiпе бусел клёкатам
I той стары амшалы тын, што лёг ля вёсак покатам.
Аб ёй мне баюць казкi-сны, вясеннiя праталiны
I шэлест лесу верасны, i ў полi дуб апалены.

I тое нуднае ягнят бляянне-зоў на пасьбiшчы,
I крык варонiных грамад на могiлкавым кладбiшчы.
Жыве з ёй дум маiх сям'я
I снiць з ёй сны нязводныя...
Завецца ж спадчына мая ўсяго старонкай роднаю.