Тэхнічнае канструяванне

Кіраўнікі: Кунаш Святлана Яўгенаўна

Гладкая Наталля Іванаўна

Місюкевіч Таццяна Уладзіміраўна

Вучэбная праграма дашкольнай адукацыі прадугледжвае распрацоўку новых адукацыйных мадэляў, у аснову якіх павінны ўваходзіць адукацыйныя тэхналогіі, якія адпавядаюць прынцыпам:

- развіццёвай адукацыі;

- адпаведнасці крытэрам паўнаты, неабходнасці і дастатковасці;

- навуковай абгрунтаванасці і практычнай прымянімасці;

- адзінства выхаваўчых, якія развіваюць і навучальных мэтаў і задач працэсу адукацыі дзяцей дашкольнага ўзросту;

- інтэграцыя адукацыйных абласцей;

- рашэнні праграмных адукацыйных задач у сумеснай дзейнасці і самастойнай дзейнасці дарослага і дзяцей;

- уліку вядучага віду дзейнасці дашкольніка-гульні.

Гульня-гэта асноўны спосаб ўспрымання інфармацыі, азнаямлення з навакольным рэчаіснасцю ў дашкольным узросце. Існуе мноства разнавіднасцяў гульняў, якія дапамагаюць развіць дзіцяці, пазнаёміць яго з навакольным светам. Адной з такіх гульняў з'яўляюцца гульні з канструктарам. Дзіцячыя канструктары дапамагаюць навучыць дзяцей шмат чаму: ад назвы прадметаў, кветак, геаметрычных фігур да стварэння пабудоў па ўласным задуме, уменню праектаваць і прагназаваць вынік. Таксама гульні з канструктарам развіваюць у дзяцей уменне працаваць як самастойна, так і ў камандзе.

Асноўнай ідэяй стварэння гуртка» канструктар Плюс " паслужыла Рэалізацыя магчымасцяў дзяцей спазнаць навакольны свет практычна, з дапамогай канструявання.

Актуальнасць канструявання значны, так як:

- канструктары з'яўляюцца выдатным сродкам для інтэлектуальнага развіцця дзяцей, якія забяспечваюць інтэграцыю адукацыйных абласцей (пазнанне ,камунікацыя, праца, сацыялізацыя);

- дазваляюць выхавальніку сумяшчаць выхаванне, адукацыю і развіццё ў гульні;

- фарміруюць у дашкольнікаў пазнавальную актыўнасць;

- спрыяюць выхаванню сацыяльна-актыўнай асобы, фарміруюць навыкі супрацоўніцтва і сатворчасці;

- аб'ядноўваюць гульню з даследчай і эксперыментальнай дзейнасцю, прадастаўляюць дзіцяці магчымасць ўвасобіць у жыццё сваю задуму.

Мэта работы гуртка: развіццё творчых здольнасцяў дзяцей, канструктарскіх уменняў і навыкаў.

Задачы:

1. Развіваць у дзяцей цікавасць да мадэлявання і канструяванню, сімуляваць дзіцячую творчасць;

2. Вучыць бачыць канструкцыю аб'екта, аналізаваць яе складовыя часткі, іх функцыянальнае прызначэнне;

3. Развіваць вакамер і пачуццё сіметрыі;

4. Замацоўваць веды дзяцей аб навакольным свеце;

5. Удасканальваць камунікатыўныя навыкі дзяцей пры працы ў пары, падгрупе;

6. Развіццё лагічнага мыслення;

7. Выяўленне таленавітых дзяцей, якія валодаюць нестандартным творчым мысленнем, здольнасцямі ў канструктыўнай дзейнасці.